Kredi Notu Yüksek Olanlar Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Geçmişte yaptığınız tüm bankacılık işlemleri KKB (Kredi Kayıt Bürosu) tarafından kayıt altına alınmakta ve böylelikle de kredi notu ortaya çıkmaktadır. Bildiğiniz üzere kredi onayınızda kredi notunuzun yüksek olması çok önemlidir. Ancak kredi notunun belli aşamalarında olanlar da kredi alabilir. Yani kısacası alacağınız kredi kredi notunuza göre farklılık gösterir. Peki kredi notu yüksek olanlar ne kadar kredi çekebilir?

Kredi Puanı kullanılabilecek kredi miktarına doğrudan etki etse de, müşterinin kullanabileceği kredi tutarını hesaplayan bankalar ilk olarak kişinin gelir durumuna bakmaktadırlar. Bu öyle önemli bir konudur ki; kredi notunuz ne kadar yüksek olursa olsun, geliriniz yüksek değilse, banka size çok yüksek tutarlı kredi vermeyecektir. Kaldı ki çoğu bankanın kredi kullandırırken, ödenecek taksit tutarının hane hane gelirinin %50’sinden fazla olmaması gibi kriterleri vardır.

Kredi Puanının asıl önemi ise; gelir durumunuza uygun olan limitlerde kredi kullanıp kullanamamanızı belirlemesidir. Yani bankadan alabileceğiniz maksimum kredi tutarını gelir durumunuz belirlerken, bankanın bu tutarı size kredi olarak kullandırıp kullandırmamasını ise kredi puanınız belirler. Eğer bankalar nezdindeki kredi puanınız düşük ise, ödeme alışkanlıklarınızın düzgün olmaması nedeniyle bankanız size kredi vermeye yanaşmayabilir.

Bu anlamda belirlenmiş olan kredi puan skalası 1.400’dür. Kredi Puanı Skalasına etkide bulunan olan faktörler; geçmiş dönemlerdeki ödeme yapılandırmanız, daha önce adınıza gerçekleştirilen kredi/ kredi kartı başvuruları, daha önce kulanmış olduğunuz kredi /kredi kartı ürünleri ve şu anki mevcut borç durumunuzdur. Belirtmiş olduğumuz etmenlere ek olarak değerlendirme sürecine etki gösteren daha bir çok unsur sonucunda belirlenmekte olan kredi notunun minimal değeri; 0 iken maksimal değeri 1.900’dür. 0 ile 1.900 puan arasında gerçekleştirilen değerlendirmeler beşe bölünerek kategorize edilmektedir.

0 – 700 Kredi Notu Değerlendirme

0 – 700 arasında değerlendirilen puanlamalar; en alt blok olarak değerlendirilmektedir. Kredi risk analizlerinde en yüksek oranda risk barındırmakta olan kategoridir. Tahsis edilmiş olan kredinin geri ödeme sürecinde karşılaşılabilinecek olan sorunların önüne geçebilmek amacıyla banka ve finansal kurumlar; kredi notu bu aralıkta olan bireylerin gerçekleştirmiş olduğu başvuruları onaylamayacaklardır.

700 – 1.100 Kredi Notu Değerlendirme

700 – 1.100 arasında belirtilmekte olan puanlamalar; ilk bloğa göre çok daha olumlu konumda yer alıyor olsa da kredi kullanımı için yeterli nitelikleri tam olarak karşılamakta olduğu söylenemez. Bu sebeple kredi başvuruları sırasında banka kurumları tarafından kefil ya da teminat talebinde bulunulmaktadır.

1.100 – 1.350 Kredi Notu Değerlendirme

1.100 – 1.350 arasında belirtilmekte olan puanlamalar; finans kurumları açısından risk düzeyinin düşüş göstermekte olduğu aralıklardır. Kredi notu bu niteliği karşılamakta olan bireylerin gerçekleştirmiş oldukları kredi başvuruları ütopik rakamları yansıtmıyorsa muhtemelen onaylanacaktır.

1.350 – 1.650 Kredi Notu Değerlendirme

1.350 – 1.650 arasında belirtilmekte olan puanlamalar; rahatlıkla kredi kullanılabilecek olan puan aralığıdır. Yüksek meblağlardaki kredi talepleriniz ise bu noktada gelir durumunuzla paralel olarak belirlenecektir.

1.650 – 1.900 Kredi Notu Değerlendirme

1.650 – 1900 arasında belirtilmekte olan puanlamalar; bankaların en üst limitlerde kredi sağlamakta olduğu puan aralığıdır. En düşük risk seviyesi bu kategoride yer aldığından dolayı, siz bankaya başvuru gerçekleştirmeden onlar size kredi teklifleri sunacaklardır bu sebeple üst limitlerdeki kredi tutarlarınızın onay görmesi açısından herhangi bir pürüz yaşamazsınız. Kredi Notu Yüksek Olanlara Maksimum Ne Kadar Kredi Verilir konumuzla ilgili soru ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden sitemizin yazarlarına iletebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın