Kredi Notu Hesaplama

Kredi notu, bankaların kendi çıkarlarını düşünerek belirledikleri belli bir puan sistemidir. Bankadan bankaya farklılık göstermekle birlikte, kimi bankada çok yüksek iken kimisinde tahmin bile edilemeyecek kadar düşüktür. Özellikle yeni kurulan bankalar müşteri toplayabilmek adına bu puanı olması gerekenin altında tutar ve belli bir süreyi geçirip yeterli müşteri portföyünü oluşturduktan sonra belli bir seviyede sabitler.

Kredi notu hesaplama sı yaparken, bankalarla geçmişte yaşadığınız ilişkileri göz önünde bulundurursanız tahmini bir sonuç elde edebilmeniz mümkündür. Bankaların aradığı; borcuna sadık, ödemelerini zamanında gerçekleştiren, eskiden beri her türlü bankacılık ürünlerini kullanan bir müşteri iseniz zaten notunuz yeterli seviyeye ulaşmış olmalıdır. Herhangi bir bankanın kapısını açtığınızda o bankayı az çok tanıyorsanız kredi kullanıp kullanamayacağınızı az çok tahmin edebilirsiniz. Durum tam tersi de olabilir elbette. Çok iyi bir işe sahip olup ödemelerinizi düzenli olarak gerçekleştirirken, birden ödeme güçlüğü çekmeye başlamış, notunuzun etkilenmesine sebep olmuş olabilirsiniz. İşte bütün bu durumlar göz önüne alındığında, bazı bankalar çok katı kurallar uygularken, diğer bankalar da “Kırmızı Kalem” veya “Kara Liste” dediğimiz müşterilere de kapısını açabilmektedir. Kredi notu hesaplaması yaparken, bankalarla geçmişte yaşadığınız ilişkileri göz önünde bulundurursanız tahmini bir sonuç elde edebilmeniz mümkündür.

Garanti Bankası, HSBC Bank, ING Bank, İş Bankası, Ziraat Bankası, Halk Bankası, Finansbank… Bu isimler kredi notu yüksek olan müşterileri ağırlamaktan büyük keyif alırlar. Hele ki bu bankaların bazısından kırmızı kalem yediyseniz beş yılda temizlendiğini düşündüğünüz sicilinizin onların gözünde on yıl da geçse hala aynı olduğunu yeniden başvuru yaptığınızda gözlemlemeniz oldukça kolaydır. Peki kredi notu hesaplama sı yapıldığında karşımıza çıkan sonuçlar ve risk grupları nasıl?

Ülkemizde kullandığımız kredi notu 0 ile 1900 arasında rol oynar. Bankalar ya da KKB (Kredi Kayıt Bürosu)’ye bağlı olarak yaptığınız sorgulamalarda 0-799 arası riski en yüksek, 800-1299 arası orta riskli, 1300-1499 arası az riskli, 1500-1699 arası iyi, 1700-1900 arası ise çok iyi olarak kabul edilmektedir. Bu puanları etkileyen en büyük faktörler; borç durumunuz, yeni kredi arayışınız, ödeme alışkanlıklarınız gibi faktörlerdir. Bankaya başvuruda bulunduğunuzda kesinlikle kredi kullanamayacağınıza dair bir uyarı alıyorsanız, en riskli grubunda yer alıyorsunuz demektir. Yani bu sayılan faktörlerin hiçbirini uygulamamışsınız demek oluyor. Ne kadar çok bankaya başvuruda bulunursanız başvurunuz reddedildiği takdirde notunuz da bundan etkilenecektir. Bu yüzden belli bir bankadan red cevabı alıyorsanız başka bankalara art arda başvuru yapmak yerine sizi onaylayabileceğini düşündüğünüz bir bankayı araştırmak yararınıza olacaktır.

Bir Cevap Yazın