KKB Negatif Kredi Kaydı Nasıl Düzeltilir?

Her ne kadar kredi notu hakkında bir çok şey duymuş olsak da hala KKB hakkında bilmediğimiz şeyler var. Mesela KKB nasıl çalışır? KKB nedir ve nelere karar verir? Bu yazımızda sizler için KKB hakkında geniş bilgileri bir araya getirdik. Bakalım kredi notunuz hangi kuruluş tarafından belirleniyor? Kredi notu belirlenirken neler dikkate alınıyor?

KKB, yapısı ve çalışma prensipleri ile birçok bilinmeyen mevcut olan, kredi ve kredi kartlarının geri ödenme performanslarının bankalar ile ortak bir veri tabanı hizmeti sağlayan bir kuruluştur. KKB sistemine bankalar, borca aracı kurumları, faktöring ve finans kurumları, tüketici finansman firmaları ve BDDK tarafından kabul edilen diğer şirketler üye olarak sorgulama yapmaktadırlar.

Bireysel Kredi veya Kredi Kartı kullanıcısıysanız ve ödeme performansınız düşük; yani geri ödeme de son ödeme tarihinden geç ödeme yapıyorsanız size negatif bir kayıt sağlanır ve üye firmalara yaptığınız kredi ve kredi kartı başvurularında bu kayıtları inceleyerek KKB kayıtlarına göre size kredi veya kredi kartı verir veya vermezler. Negatif bir puanınız olması durumunda da kredi veya kredi kartı başvurularınız reddedilir.

KKB Negatif Kredi Kaydını Düzeltme işlemi için öncelikle Findeks Kredi Notu değerlendirmenizi düzenli olarak güncellemelisiniz. Bu sayede veri tabanındaki son durumunuz an be an güncel olacaktır. Aynı süreç içerisinde kredi ve kredi kartı ödemelerinizi son gününde; evet yanlış duymadınız ilk gün değil, geç değil son gününde ödeyiniz. Bu sayede KKB Negatif Kredi Kaydını Düzeltme işlemi daha hızlı sağlanacaktır.

Kredi notunuzdaki negatif kaydı düzenlemenin en doğru yollarından bir diğeri de gecikme yaşadığınız son tarihten itibaren 18 ay bir fiil düzenli ödeme yapmaktır. Eğer yasal veya idari takip kaydı varsa bu kaydın düzelmesi de, ödeme tarihi değil, kayıt başlangıç tarihinden itibaren 5 yıl beklemek olup başka hiçbir yöntemle bu kayıtlar düzenlenememektedir. Geçmişte Kredi Notu düşük olan kullanıcılar, Findeks Kredi Notu Öğrenme işlemi için Findeks’e üye olarak, puanını güncellemelidirler. Sistem otomatik olarak puanınızı güncellemeyecektir.

Bir Cevap Yazın